- Project Runeberg -  Norsk Forfatter-Lexikon 1814-1880 / Sjette Bind. U-Ø /
543

(1885-1908) [MARC] Author: J. B. Halvorsen
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Wergeland, Joseph Frantz Oscar

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

Wergeland 543
Wergeland, Joseph Frantz Oscar, foregaaendes Broder, blev
født i Kristianssand 17 Novbr. 181 5. Han blev udnævnt til Sekond
løjtnant i 2de-n akershusiske Infanteribrigade 24 Septbr. 1834, opholdt
sig i Aarene 1835—36 i Sverige, 1837—39 i Danmark, Tyskland og
Frankrige for at uddanne sig som Topografofficer, avancerede 6 Maj 1840
til Premierløjtnant ved norske Jægerkorps og blev 4 Juni s. A. Ordonants
officer hos Kong Carl Johan, var fra 1840—1852 Lærer ved Krigsskolen,
først i Kalligrafi og Tegning, fra 1844 ogsaa i Topografi, var 1846 en Tid
Vejinspektør i Aker og deltog 1847 i Terrænundersøgelserne for Hoved
banens Anlæg, tjenstgjorde 1848 ved Udrykningen til Skaane og 1849—5°
i Slesvig. Han indtraadte 1852 som Adjoint i Generalstaben, blev 16 April
1853 udnævnt til Kaptejn i Armeen, og efter et Aars Udenlandsophold i
Tyskland og Østerrige i videnskabeligt Øjemed blev han 23 Juni 1854 (^nef
for kre>63nelreo?Biie Kompani af nHllin^6alBke nationale Musketerkorps.
25 Febr. 1857 blev han udnævnt til Oberstløjtnant og Chef for thelemarkske
nationale Musketerkorps og 9 Marts 1859 for32t til ll!nes for Illi3tianBBan6Blie
gevorbne Musketerkorps, dvorelter han tog fast Bolig i XriBtillNBBlin6.
Han blev 2 Maj 1868 ucinNvnt til Oberst og (^nef for liriBti2NBBano!Blie
Infanteribrigade samt Kommandant over de kristianssandske Befæstninger,
28 Januar 1880 til Generalmajor, var 1883 tilkomrnanderet Hærordnings
kommissjonen og fik 30 Juni s. A. Stipendium for at overvære den italienske
Armés l^SBtmanGvrer. 21 Uecbr. 1893 erholdt han efter Ansøgning Af-
Bke6 fra Krigstjenesten. Han blev R. 3t. O. O. 1 August 1861 og K.1
St. O. O. 21 Januar 1879 «for militær Fortjeneste», R. S. O. 4 Juli 1858,
K. 1 S. O. 7 Septbr. 1875, Stk- 8. 0. l89 Stk D- O. 1889, Storoff. It.
Kr. O. 1883. Ved Kunst- og Industriudstillingen i New York 1853 fik
han Medalje «for Klassens bedste Kartgravyrer». I Kristianssand var
han i en Aarrække Medlem af Komrnunestyrelsen ; han var fra 1862
Formand i Kristianssands Byselskab og fik som saadan anlagt Parker og
Plantninger i og udenfor Byen; han fik i 1866 dannet et Aktieselskab
for Dampskibsfart paa Kile- og Byglandsfjorden, og han var en af Stif
terne af Byens Ski- og Skøjteklub. Han døde paa den ham af Byen
forærfede Ejendom Bellevue Nat til 19 August 1895.
* 1) 1 Septbr. 1844 Søster Katrine Trutne Alette Sem (f. 15
Februar 1824, -j- 5 Januar 1853), D. af 3tiftamtmand slielB Arntzen 8.
og Søster Vilhelmine Mathea Sibbern.
* 2) 3 Septbr. 1859 Caroline Cecilie Adelaide Hagemann (f. 2
Novbr. 1 841, -j- 4 Januar 1874), D. af Grosserer Tøger H. i Tønsberg
og Constance Staffeldt. ?
Portræt med Biografi i Folkebladet 1896, S. 225 —26. Nekrologer i Norsk
milit. tidsskr., B. 58, S. 464—67 af O.[scar] M.[unthe]; i Aftpst. 1895, No. 505; i

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Nov 20 22:47:43 2020 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/halvforf/6/0553.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free