- Project Runeberg -  Aktiebolaget Sverge. Ett tvärsnitt genom kapitalismens värld. /
23

(1930) [MARC] Author: Otto Dalkvist
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - ”Aktiebolaget Sverge”

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

”AKTIEBOLAGET SVERGE”.


Att aktiebolagsformen är den för kapitalets tillväxt
verksammaste formen framgår av de i antal ständigt ökade
aktiebolagen. År 1929 inregistrerades ej mindre än 1,028 nya
aktiebolag, med ett aktiekapital av 72,3 miljoner och år 1928
1,076 bolag med 114,2 miljoner i aktiekapital. Förutvarande
aktiebolag ha 1929 ökat sina aktiekapital med 182 miljoner
genom nyteckning, varjämte 66 stycken bolag ha kunnat ”lägga
undan” en sparad slant av 15,7 miljoner av vinsterna samt dela
ut gratisaktier för beloppet åt sina delägare. År 1928 var
motsvarande siffror 364 aktiebolag, med 216 miljoner kronor i
ökningar samt ej mindre än 105 bolag, som överfört vinster till
ett belopp av 37,2 miljoner.

De största emissionerna år 1929 ha verkställts av :
Nom. beloppEmissionsvinst
A.-B. Kreuger & Toll, ser. B.11,000,00044,550,000
A.-B. Kreuger & Toll, debentures        37,916,660102,662,471
A.-B. Nord komp., stam.-akt.5,000,0005,000,000
A.-B. Sv. kullagerfabr., ser. B.24,000,00026,400,000
Förenade Gummifabr., pref.7,132,7007,845,970
Holmens bruks a.-b., ser. B.5,760,0006,336,000
Hälsingborgs gummifabr. a.-b.6,000,0006,000,000
Mo och Domsjö a.-b., ser. B.10,000,00010,000,000
Skellefteå Gruv-a.-b., ser. A. & B.4,800,0005,280,000



Ett annat medel för kapitalvärlden att skaffa penningar,
försäljning av obligationer, har under de senare åren jämväl
ökats. Under år 1926 försåldes obligationer för 146,7 miljoner
och år 1929 för 232,6 miljoner. Därav utgav:
Kreuger & Toll obl. för4,000,000doll.
Allmänna Svenska Elektriska a.-b.                20,000,000kr.
Korsnäs Sågverks a.-b.11,000,000

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 21:57:00 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/odabs/0024.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free