- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
322

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Europa - Europe - Eurybia - eurykefal - Euskirchen - Euthycomi - eutrof - Evagoras - Ewald, R. J. - Evanger - Evans, A. J. - Evans, G. - Evans, R. D. - Evanston - Evansville - Evaæbletræ - Evenes - Evenlode - Evensen, H. - Everett - Everghem - everse Øjne - Evershed, J. - Evesham - Evje

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Tidspunkt
for Tællingen
Areal i
km2
BefolkningIndb. pr.
km2
Estland192647549111727024
Finland192038827933648079,8
Frankrig19265509864074385174
Grækenland1923127992597372147
Holland1920342616865314200,3
Island1920102846946900,9
Italien192631013540548666131
Jugoslavien19212486651199679148
Letland192765791187052028
Liechtenstein19211591150072
Litauen + Memel192755899225721140,4
Luxemburg19272586285165110,3
Monaco192321221531054,9
Norge192032379526497758
Polen19203883902717671770
Portugal192091948603299166
Rumænien19252949671750000059
Rusland1926470111411440940624,3
1)R. S. F. S. R., europæisk Del41225928040521819,5
Europæiske Del i snævrere Forstand37498947053997318,8
Krim2531071408128,2
Nordkaukasien293176836308628,5
Dagestan5421278807814,5
2)Hviderusland126792498388439,3
3)Ukraine4517302902030464,2
San Marino19276113013216
Schweiz192041295388032094
Spanien19205051522233838142
Sverige1926448460607436815
Tschekkoslovakiet19211403941361317297
Tyrkiet (europæisk Del)192723554120315151
Tyskland192547065663178619134,2
Ungarn192092951798455886
Østerrig192383833655536378
I alt1008034247277994746,9

M. H-n.

Europe, se Okeanider.

Eurybia, se Havguder.

eurykefal, se Hoved, S. 789.

Euskirchen, (1925) 14603 Indb.

Euthycomi, se Euplocomi.

eutrof, se , S. 968.

Evagoras, d. s. s. Euagoras.

Ewald, R. J., d. 22. Juli 1921 i Konstanz.

Evanger, Herred, Voss Sorenskriveri,
Hordaland Politidistrikt, Hordaland Fylke med
(1920) 1772 Indb. Af Arealet 590 km2 er 7,9 km2
Ager og Eng, 50,9 km2 Skov, 11 km2 Ferskvand,
Resten er Udmark, Fjeld og Myr. Antagen
Formue 1927 var 3,8 Mill. Kr. og Indtægt 892000 Kr.
M. H.

Evans, A. J., fra 1909 ekstraordinær
Professor i Arkæologi i Oxford. Som første Del af
Hovedredegørelsen for Udgravningerne paa
Kreta udkom: The Palace of Minos. I—II (1 og 2
part), 1922, 1928.
H. A. K.

Evans, G. Rettelse, L. 4 f. n.: 1882 læs: 1822

Evans, R. D. Paabegyndte et Togt med
Atlanterhavs-Flaaden Jorden rundt, men maatte
1908 fratræde Kommandoen paa Grund af
Sygdom.
C. B-h.

Evanston, 1) (1920) 37234 Indb., 2) 3479 Indb.

Evansville, (1920) 85284 Indb.

Evaæbletræ, se Tabernæmontana.

Evenes, Herred, Steigen Sorenskriveri,
Narvik Politidistrikt, Nordland Fylke med (1920)
5593 Indb. Af Arealet 741,6 km2 er 14,5 km2
Ager og Eng, 12,9 km2 Skov, Resten er Udmark,
Fjeld og Myr. Antagen Formue 1927 var 1,0
Mill. Kr. og Indtægt 753000 Kr.
M. H.

Evenlode, se Thames, The.

Evensen, H., udgav 1921 »Haandbok i
Sindssykepleie« og, sammen med F. Harbitz, 1924
»Veiledning i retsmedicinske Undersøkelser«.
Wt. K.

Everett, 1) (1920) 40120 Indb., 2) 27644 Indb.

Everghem, (1921) 8696 Indb.

* everse Øjne. De for Synsorganerne
karakteristiske Sanseceller har en langstrakt,
prismatisk Form og er i den ene Ende
udformede til en Sansestift. Med Hensyn til disse
Cellers Stilling i Øjet møder vi det
ejendommelige Forhold, at de, f. Eks. hos Snegle
og Børsteorme, vender Sansestiften udefter,
medens de derimod hos Igler, Fladorme og
Hvirveldyr er omvendt orienterede, saaledes at
Lyset først træffer Sansestiften efter at have
passeret hele Cellens øvrige Del. I første Tilfælde
taler man om everse, i sidste om inverse Øjne.
R. H. S.

Evershed, J., tog 1923 Afsked som Direktør
for Observatoriet Kodaikanal. E. fik 1918 Royal
Society
’s Guldmedaille for sine astrofysiske
Arbejder særlig med Henblik paa hans
Undersøgelser af Solpletters Radialbevægelse.
J. M. V. H.

Evesham, (1927) 8541 Indb.

Evje, Herred, Setesdal Sorenskriveri,
Kristiansand Politidistrikt, Aust-Agder Fylke. (1920)
1363 Indb. Af Arealet 176,8 km2 er 5,4 km2 Ager

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:04:17 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0342.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free