- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
812

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Norena, Kaja Eide - Norikuradake - Noriske Etage - Normal - Normalarbejdsdag - Normalbidrag - Normalelement - normaltkulsurt Blyilte - Normalløn - Normal Nonylsyre - Normanton - Norrie, G. - Norris, Kathleen - Norris Town - Norrköping - Nors - norske Arbejderparti, Det - norske geografiske Selskab, Det

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Antal el. H. K.
Vamma67000
Kykkelsrud46000
Mørkfoss—Solbergfoss50000
Rånåsfoss35000
Mesnafallene13500
Vinstra, nedre Anlæg130000


De største og bedste af disse Kraftkilder, og
de, som egner sig bedst for Storindustrien,
findes paa Vestlandet; thi her kan
Kraftanlæggene enten lægges helt nede ved de isfri
Fjorde eller ved en kort Kraftledning
forbindes med Fabrikanlæggene.

De største Vandfald, som hidtil er udnyttet
for Storindustrien paa Vestlandet, er Sauda
Kraftanlæg, som udnytter 40000 H. K. til
Ferromanganfabrikker paa Sandeøra. Tysse
Kraftanlæg i Hordaland paa 106000 H. K.
nyttiggøres ved A/S Odda Smelteværk, hvor der
fabrikeres Kalciumkarbid og
Kalciumcyanamid samt Ferrosilicium; 30000 H. K. er lejet
bort til Det norske Zinkkompagni. Det norske
Nitridaktieselskab lejer ogsaa Kraft af Tysse
til sin Aluminiumfabrik i Tyssedal, hvor der
produceres 10000 t Aluminium pr. Aar. I Sogn
udnyttes 30000 H. K. af Høyangfaldene til
Aluminiumproduktion, 7000 t pr. Aar. Bremanger
Kraftanlæg anvender 10000 H. K. til
Jernsmeltning. For øvrigt anvendes Vandkraften til en
Række mindre, industrielle Anlæg, saasom
Tekstilfabrikker, Møllebrug, Hermetikindustri,
Trævarefabrikker og Værksteder af forskellig
Slags.
M. H.

Norikuradake, se Japan, S. 807.

Noriske Etage, se Trias, S. 742.

Normal, (1920) 5143 Indb.

Normalarbejdsdag. Den i 1919 vedtagne
Konvention paa Arbejdskonferencen i
Washington er kun ratificeret af et forholdsvis lille
Antal Stater, idet bl. a. flere Stater har gjort
deres Tilslutning betinget af, at Storbritannien
ratificerer.
H. S.

Normalbidrag. For Kjøbenhavn,
Frederiksberg og Gentofte Kommuner udgør N. for
Tiden fra 1. Juli 1929—30. Juni 1930 til Børnene
300, 228 og 156 Kr. Bidragene til Moderen er
uforandrede fra 1923—24. De laveste Bidrag,
der nu kun gælder Ribe og Tønder Amter,
er ligeledes uforandrede.
A. D. B.

Normalelement, se elektriske
Maaleenheder
, S. 919.

normaltkulsurt Blyilte, d. s. s.
Blykarbonat.

Normalløn, se
Arbejderoverenskomster, S. 5, og Arbejdsløn, S. 19.

Normal Nonylsyre, d. s. s.
Pelargonsyre.

Normanton, (1927) 16750 Indb.

Norrie, G. Afgaaet fra Sundhedsstyrelsen
1927. Formand for Dansk medicinsk-historisk
Selskab 1928; Dr. med. h. c. ved Kjøbenhavns
Universitet 1929.

* Norris [’nåris], Kathleen, amerikansk
Forfatterinde, f. 16. Juli 1880 i San Francisco.
Begyndte at skrive short-stories i 1910 og har
senere været Medarbejder ved flere Magasiner.
Meget produktiv, har skrevet en lang Række
Romaner, der alle ligner hinanden. Hendes
mest karakteristiske Bøger er fra de senere
Aar, f. Eks.: Hildegarde (1926), Barberry Bush,
(1927) og The Foolish Virgin (1928), der alle
skildrer unge Piger med en Blanding af
Friskhed og Sødhed uden nogen større psykologisk
Indtrængen i Karaktererne.
E. B.

Norris Town, (1920) 32319 Indb.

Norrköping, (1928) 60671 Indb. 1920-23
opførtes et stort elektrisk Kraftværk, hvorved
Motalastrømmens smaa Vandfald forsvandt. 1926
fandtes 188 Fabrikker med 9600 Arbejdere og
en Produktionsværdi af 103 Mill. Kr. 1926
ankom til Havnen 2944 Skibe paa 796836
Nettotons. Samme Aar bestod Handelsflaaden af 34
Skibe paa 28909 Nettotons.
M. H-n.

Nors, Stationsby, Fjerritslev—Thisted-Banen.
(Se Danmark, Samfærdselskortet, Suppl.).

norske Arbejderparti, Det. Ved Valget i
1927 fik Norsk Arbejderparti 59 Mandater,
medens Norges sociale demokratiske
Arbejderparti fik ingen. Arbejderpartiets Vækst eller
Tilbagegang fremgaar bl. a. af følgende
Oversigt for 1920 og 1928, som omfatter
Fagforeninger, der er tilsluttet Arbejdernes faglige
Landsorganisation. Arbejdsmandsforbundet havde i
1920 31280 Medlemmer, i 1928 5855 Medlemmer.
Bagere2231Medlemmer,19281755
Barberer28473
Bygningsarbejdere104007888
Bogtrykkere36203480
Elektrikere28671106
Formerforbundet20551662
Høvleriforbundet56763316
Jernbaneforbundet86045807
Jern- og Metalarbejdere2093711351
Kommuneforbundet57438524
Matros-Fyrbødere46262083
Murerforbundet21591365
Møbelarbejderforbundet16201168
Papirindustriforbundet1122210870
Skind- og Læderarbejdere616460
Skov- og Landarbejderforbundet22396456
Skotøjsforbundet30712213
Skrædderforbundet33291177
Stenindustri6901474
Tekstilarbejdere2582
Tobaksarbejdere1166827
Transportarbejderforbundet100855875

samt et Par mindre Forbund, i alt 31
Forbund med 142642 Medlemmer i 1920 og 106182
i 1928.
M. H.

norske geografiske Selskab, Det, udgiver
siden 1926 »Norsk geografisk Tidsskrift«, der
har afløst Selskabets tidligere »Aarbog«.
Wt. K.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Mon Jul 4 09:04:17 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0838.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free