Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Sidor ...
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
6. Om participium praesens, hvars ändelse skulle
vara andi, se ofvan § 64, 5.
7. Participium prseteritum ändas a) på d, b) på
t, med iakttagande af hvad som redan blifvit sagdt rörande
verb, hvilkas stam ändas på någotdera af dessa två medljud;
er tillfogas ofta i masc. (och äfven fem.) sing., hvaremot
neutraländelsen t i klassen a oftast, i klassen b alltid
bort-lemnas, t, ex. no e tär snyggt byggd, stöde e koft reidan.
Pluralis alla tre genera ändas på a.
Vokalförvandlande verb af 2:dra konjugationen.
Inf. Prset. Supinum.
Dölja (fn. dylja, sv. dölja) dold dold
Erja (fn. erja, sv. ärja) ård ård
Göra (fn. göra, sv. göra) gjorcl gjord
Legga (fn. leggja, sv. lägga) låd låd
Seja (fn. segja, sv. säga) så seji
Selja 1. sölja (fn. selja, sv. sälja) sold sold
Seta (fn. setja, sv. sätta) sat sat
Skölja (fn. skola, sv. skölja) skold skold
Smörja (fn. smyrja, sv. smörja) smörd smörd
Velja (fn. velja, sv. välja) våld våld
Vena (fn. venja, sv. vänja) vånd vånd
Med undantag af göra äro alla dessa afledda med j
och det ringa antal28), som här kunnat uppräknas, visar målets,
tillochmed i jämnförelse med skriftsvenskans, starka
benägenhet att göra sig af med dessa (såsom Rydqvist med
skäl kallar dem) „dyrbara skapelser från den mest aflägsna
forntid.u Detta sker antingen genom att upphäfva
vokalförvandlingen, t. ex. gläda, glädd, glädd 1. glädi, eller genom
**) Deribland hafva redan de flesta antagit icke-vokalförvandlande
biformer i praet och supinum.
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>