Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Sidor ...
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
Sing. Masc. och fem. -a eller -ager, Neutr. -a eller -at.
Plur. Alla tre genera -a eller -aga.
Andra Xonjugationen.
Klasserna a och b.
1. Om infinitiven gäller hvad som sades här ofvan
§ 65 i, således: a) bygga och bygg, goma och gom; b) lysa
och lys, rekka och rekk.
2. Prsesens ändas på er t. ex. bygger, gomer, lyser,
rekker, utom då stammen har slutljudande r, i hvilket fall
ingen ändelse tillägges, utan stammen står fri, t. ex. gör, lär,
styr, icke görer, lärer, styrer. Likaså äfven tol af tola.
3. Prseteritum ändas a) på d, b) på t, t. ex. a)
byggd, gomd, b) lyst, rekkt, jfr § 15, 3 anm. 1. Slutas
stammen på d eller t, tillägges i prseteritum ingen ändelse,
om konsonant står före slutbokstafven t. ex. a) båten vénd
inga: båten vände ej; b) tom lyft ankar, de lyfte ankar.
Står deremot vokal före stammens slutkonsonant, tilläggas d
eller t, utan att dock, såsom i skriftspråket, vokalen
framför den sålunda geminerade konsonanten förkortas; t. ex. a)
hon klädd sej grann; b) vi bytt hestar, han hott me kniven.
4. Imperativi 2 person sing. är lika med den
förkortade infinitiven t. ex. bygg! gom! lys! rekk! 2 person
plur. ändas på in: byggin! gomin! lysin! rekkin!
5. Supinum ändas antingen a) på d, b) på t, t. ex.
a) byggd, gomd, b) lyst, rekkt, eller ock i båda klasserna
på i (egentligen it, hvars t bortfallit enl. § 43), t. ex. byggi,
gomi, lysi, rekki; den senare ändeisen är nu den vanligare.
Slutas stammen på d eller t, gäller för förra fallet den för
prseteriti ändelse angifna regel, d. ä. stammen står fri, om
konsonant föregår d eller t, t. ex. båten ha inga vénd, tom
ha lyft ankar. Deremot: hön ha klädd sej grann, vi ha bytt
hestar, han ha hett me kniven.
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>