- Project Runeberg -  Shakspeare's dramatiska arbeten / Sjette bandet /
208 / 10

(1861) [MARC] [MARC] Author: William Shakespeare Translator: Carl August Hagberg
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Som ni behagar. I, 2

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

andra och den tredje. Nu ligga de der, och den stackars gubben, deras far, håller en sådan jemmerfull veklagan öfver dem, att alla åskådarne biträda honom med sina tårar.

Ros. Hu!

Prob. Men hvad är det för en rolig stund, som damerna förlorat, monsieur!

Le B. Hå, den jag talar om.

Prob. Man lärer, så länge man lefver. Det är första gången i mitt lif som jag hört, att krossade refben är något roligt för damer.

Cel. Det tycker jag också, det är visst.

Ros. Men är det någon mer, som längtar efter dylika brutna tongångar på sina benpipor? Är det någon mer, som tycker om refbens-knäckning? Skola vi se på den der boxningen, kusin?

Le B. Det måste ni, om ni stannar qvar här, ty här är den bestämda platsen för boxningen; det kommer straxt att gå för sig.

Cel. Der komma de ju redan. Låt oss nu dröja och se på.

(Trumpetskall. Hertig Fredrik, hofmän, Orlando, Charles och sviten inträda).

H. Fr. Nå väl; då den unge mannen icke vill låta säga sig, så må han sjelf plikta för sin framfusighet.

Ros. Är det han?

Le B. Just han, min fröken.

Cel. Ack, han är för ung! Men likväl ser han ikring sig med så trygg uppsyn.

H. Fr. Hvad nu? Min dotter, min kusin! Har ni smugit er hit för att se på boxningen?

Ros. Ja, min prins, om ni behagar tillåta oss.

H. Fr. Ni torde finna det föga roligt, det skall jag säga er: striden är allt för olika. Af medlidande med den utmanades ungdom skulle jag gerna önskat kunna afråda honom, men han vill icke låta säga sig. Tala med honom, flickor; se till, om ni kan öfvertala honom.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Dec 10 05:48:12 2023 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
https://runeberg.org/hagberg/f/0210.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free