- Project Runeberg -  Köldens barn /
148

(1918) [MARC] Author: Jack London Translator: Ernst Lundquist
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - IX. Li Wan, den sköna

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

kade han bort till elden och kastade sig glupskt över maten. Han var en reslig indian, drygt sex fot lång, med bredt bröst och kraftiga muskler, och hans ögon voro livligare och vittnade om större intellektuell begåvning än hos hans ras i genomsnitt. Hans ansiktslin-jer uttryckte stark vilja och röjde i förening med ett visst naivt allvar en medfödd okuvlighet som aldrig uppgav en föresats och då den motarbetades kunde urarta till mörk grymhet.

»I morgon, Li Wan, skola vi kalasa. »Han sög ur ett märgben och kastade det till hundarna. »Vi ska ha äppelmunkar kokta i svinflottyr och med socker på, då bli de läckrare ...»

»Äppelmunkar?» frågade hon med ett underligt tug-fande på ordet.

»Ja», svarade Canim överlägset, »och jag skall lära dig nya sätt att laga mat. Det jag nu talar om är du okunnig om, och om mycket annat för resten. Du har framlevat dina dagar i en liten vrå av jorden och vet ingenting. Men jag» — han rätade upp sig och såg stolt på henne •— »jag är en stor resenär och har varit överallt, till och med bland de vita folken, och jag känner till deras bruk och många folks bruk. Jag är inte något träd skapat att alltid stå på samma fläck och inte veta vad som finns bortom närmaste kulle, ty jag är Canim, Kanoten, skapad att gå hit och dit och färdas och söka upp och ner, kors och tvärs över världen.»

Hon böjde ödmjukt sitt huvud. »Det är sant. J ag har ätit fisk och kött och bär i alla mina dagar och levat i en liten vrå av världen. Ej heller hade jag en aning om att världen var så stor, förr än du stal mig från

148

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Dec 10 13:05:08 2023 (aronsson) (download) << Previous Next >>
https://runeberg.org/koldenbarn/0152.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free