Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Elfte häftet - Hemlängtan (Avsnitt ur ett arbete). Av Harry Martinson
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has been proofread at least once.
(diff)
(history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång.
(skillnad)
(historik)
drog bort över gräset och lyftes mot stjärnorna. Men de dåligt gjorda lögnerna, de med marschtrött hjärna i hast påhittade sensationerna stod kvar som en massa förfelad och ovidkommande grodrom mellan dem och stjärnvalvets oändliga djup. Deras fantasi var ett avriv, en drömspillning från en verklighet de aldrig kunde undfly. De kände sig inte bara små men också smutsiga, ja, som skrytande små snuskpellar i en klarögd evighet.
Vad de verkligen riktigt upplevat talade de sällan om. Det ansåg de vara det som hindrat äventyret. Äventyret låg alltid längre bort än allt som händelsevis hände. Detta drag hos den äventyrslystna vita rasen kommer en gång att leda till dess undergång. Det kommer att öka händelsehetsen och sätta i ödesdiger kolliderande rörelse allt större massor och kategorier av skymmande materia, som gör hela verkligheten till en hetsbana, ett förvuxet barnsligt verklighetshelvete. Äventyrslystnad är ingenting annat än en kompakt barnslig olycka. Den är ytlig, geografiskt-materialistisk, ett det osällas och det oroligas vantolkning av det kosmos som ändå är allestädes närvarande.
Den geografiskt materialistiska världssynen som finner en så utpräglat tacksam jordmån i barnens och ungdomens halvfärdiga själar splittrar mänskan. Endast den kosmiska världssynen, byggd på det uppodlade medvetandet om livskrafternas och livsundrets allestädes närvaro, endast detta kan en gång reparera vad som sårats och fläkts ut på längden i världssplittringen. Denna sanning hängde över dem som en piska. De kände den men de hade inget begrepp om den.
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>