- Project Runeberg -  Advokaten : juridisk rådgivare och formulärbok /
109

(1922) [MARC] Author: Ebbe Gustaf Flensburg
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Om föräldrar och barn - Om äktenskaplig börd - Om barn i äktenskap

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)


För att väckt käromål om barns utomäktenskapliga börd skall
kunna bifallas erfordras, att det kan visas, att barnet icke kan
vara avlat av mannen.

Undantag: Änskönt att sådan, bevisning ej förebragts, kan
talan, som föres av mannen själv, bifallas, därest utredningen
giver vid banden, att barnet är avlat före äktenskapet eller under
det makarna enligt domstols beslut levat åtskilda samt det ej
göres sannolikt, att makarna haft samlag med varandra å tid,
då barnet kan vara avlat.

*


Om barn i äktenskap.



(Lag om barn i äktenskap.)

Är barn, som födes efter nu omhandlade lags ikraftträdande
(den 1 januari 1918), avlat dessförinnan ocli skulle barnet på
grund av omständighet, som inträffat före nyssberörda dag,
enligt äldre lag varit att anse såsom äkta, äger det äktenskaplig
börd, ehuru det enligt den nya lagen skulle anses såsom barn
utom äktenskap.

Själva begreppet barn i äktenskap är fastställt genom den förut
omförmälda lagen av den 14 juni 1917 om äktenskaplig börd.
Nu ifrågavarande lag avser huvudsakligen att giva
bestämmelser angående rättsförhållandet mellan barn i äktenskap och deras
föräldrar.

Här nedan lämnas ett sammandrag av de viktigaste av dessa
bestämmelser.

a) Barn i äktenskap erhåller faderns släktnamn (§ 1).

Denna rätt erhåller barnet genom födseln. Att barnet tillhör
faderns släkt och följaktligen skall bära hans släktnamn, är en
sedan uråldriga tider fastslagen uppfattning.

Ändring av detta släktnamn får endast äga rum i följande fall:

1) då kvinna gifter sig;

2) vid adoption;

3) då anmälan om nytt släktnamns antagande göres på sätt i
1901 års förordning angående antagande av släktnamn är stadgat.

önskar någon antaga nytt släktnamn, skall han, därest han ej
allenast ämnar antaga sin faders namn, farfaders, morfaders eller
i almanackans namnlängd intaget manligt förnamn, med tillägg
av »son» eller dylikt, som utmärker härkomst eller ock
gårdsnamn, varmed han efter ortens sed benämnes, eller ock frånskild
hustru återtagit släktnamn, som före äktenskapet tillkom henne,
eller då enligt lagen om barn utom äktenskap sådant barn
antagit sin faders eller styvfaders släktnamn eller då slutligen
konungen för särskilt fall förordnat om nytt släktnamns anta-

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 17:58:02 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/advokaten/0109.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free