- Project Runeberg -  Aktiebolaget Sverge. Ett tvärsnitt genom kapitalismens värld. /
19

(1930) [MARC] Author: Otto Dalkvist
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Vinster och utdelningar i banker och bolag - Aktiebolagens nettovinster

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

som äro mycket större. Avskrivningar för olika ändamål
företagas före bokslutet, liksom avsättningar till fonder av olika
slag, varigenom det slutliga vinstresultatet minskas.
AKTIEBOLAGENS NETTOVINSTER.


Redan vid 1928 års slut visade industribolagen så goda
bokslut att den kapitalistiska fackpressen uttalade sin
tillfredsställelse med årsresultaten. År 1929 har dock överträffat
alla föregående år. Vi återge här nedan de redovisade
nettovinsterna för åren 1926—1929 för ett antal av 36 bland de
ledande industribolagen.
Nettovinster
1926192719281929
Sv. Tändsticks a.-b.28,477,00040,436,61548,961,00054,249,103
A.-b. Kreuger & Toll        12,069,00018,737,79519,853,86927,118,841
St. Kopparberg3,288,0003,363,8523,759,0004,280,000
Uddeholms a.-b.2,559,0003,057,7504,082,0004,700,000
Kopparb.-Hofors1,154,0001,237,0001,170,0001,498,000
Korsnäs sågv. a.-b.2,142,0002,161,0002,114,0002,320,000
A.-b. Mölnb. Trysil3,039,0002,830,0001,050,0001,540,000
Billeruds a.-b.3,318,1753,682,9833,070,0006,215,000
Höganäs-Billesh.1,110,0001,560,0001,041,0002,113,000
Sk. Cement a.-b.1,834,0001,898,0001,916,0002,029,525
A. S. E. A.3,340,0004,548,8004,653,8704,950,000
A.-b. Bofors477,569717,866909,0000,910,000
Investor——136,3112,725,0002,716,000
Vivstavarvs a.-b.2,010,0002,152,4402,795,2542,833,000
Sandvikens järnv.——1,398,1191,735,6722,146,000
Sv. Amerika-linj.1,924,0002,249,0002,534,0002,093,000
A.-b. Separator8,113,0008,640,000 9,731,0009,982,278
Sv. Ostasiat. komp.840,0003,185,0001,669,0001,077,000
Sv. Kullager a.-b.8,739,00011,049,00017,671,95021,421,130
Sv. För. Trikåfabr.962,0001,153,0001,175,9211,906,757

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 21:57:00 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/odabs/0020.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free