- Project Runeberg -  Aktiebolaget Sverge. Ett tvärsnitt genom kapitalismens värld. /
20

(1930) [MARC] Author: Otto Dalkvist
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Aktiebolagens nettovinster - Aktiebolagens utdelningar

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

Nettovinster
1926192719281929
Nord. Komp.1,902,0001,998,9532,026,1702,476,972
A.-b. Kol o. Koks600,000995,0001,290,0000,480,000
Atlas Diesel86,000123,000316,000563,000
De Lavals ångturbin546,000400,000426,000429,000
Gasackumulator1,059,0001,269,0001,722,7151,644,000
Munksjö a.-b.703,000730,000950,0001,006,000
Nord. Armatur a.-b.331,000387,000580,000661,000
Holmens bruk2,544,0002,459,0002,390,0002,766,000
Sv. Oljeslageri a.-b.214,000429,000462,000376,000
Nitroglycerin a.-b.421,000415,000384,000561,000
Diamantb.-borrn.-ab.————363,000901,000
Orkla Gruv a.-b.995,000794,0001,263,0004,337,860
Bergvik & Ala Nya a.-b3,365,0003,482,0002,551,8955,585,464
Bergslagsbanan1,411,0001,858,0001,514,0002,620,000
A.-b. Tobaksmonop.6,488,0008,777,0009,025,0008,948,000
————————————————————————————
Summa kronor103,357,774138,659,554197,846,505190,059,930



Till dessa av bolagen själva publicerade uppgifter bör fogas
att ej heller dessa kunna anses återge de verkliga vinsterna.
Före boksluten har fråndragits avbetalningar på obligationer,
avskrivningar av olika slag, nybyggnader m. m., vilka utgifter
tagits av årets vinster på rörelsen. De verkliga behållningarna
ha sålunda varit avsevärt större än de upptagna nettovinsterna.
AKTIEBOLAGENS UTDELNINGAR.


I nedanstående tabell ha vi samlat uppgifterna över de av
bolagen beslutade utdelningarna för de tre senare åren.
Siffrorna avse de kontanta utdelningarna, varemot utdelningar i
form av gratisaktier ej medtagits. Liksom i fråga om
nettovinsterna ha utdelningarna stigit kraftigast år 1929, rätt
egendomligt då man vet att börskurserna sjunkit med 583 miljoner
1929, mot en stigning av 818,3 miljoner år 1928. Det visar sig

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 21:57:00 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/odabs/0021.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free