- Project Runeberg -  Aktiebolaget Sverge. Ett tvärsnitt genom kapitalismens värld. /
21

(1930) [MARC] Author: Otto Dalkvist
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (JPEG) - On this page / på denna sida - Aktiebolagens utdelningar

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

sålunda att industrien ej följer samma utveckling som börsen.
Detta beror på det utländska inflytandet på börssättningen,
vilket inflytande i och med kapitalets internationalisering ökas.
Våra aktier äro sålunda mer beroende av New York än av den
ekonomiska ställningen i Sverge.
Utdelning i penningar åren 1927—1929
i vissa industribolag.
192719281929
Sv. Tändsticks a.-b.27,000,00040,500,00040,500,000
A.-b. Kreuger & Toll7,000,00016,250,00020,050,000
Sv. Kullager a.-b.9,680,00013,100,00015,630,000
Stora Kopparbergs a,-b.3,600,0003,600,00015,000,000
Uddeholms a.-b.2,940,0003,920,0004,200,000
Grängesbergs20,230,0005,950,00019,260,000
Kopparberg—Hofors1,000,0001,200,0001,400,000
Korsnäs Sågv. a.-b.2,100,0002,100,0002,310,000
Billeruds a.-b.1,880,0001,997,5002,820,000
Fiskeby pappersbr.750,000750,000750,000
Skånska Cement a.-b.668,000676,0001,250,000
Allm. Sv. El. a.-b.4,500,0004,500,0005,250,000
A.-b. Bofors792,000990,000
De Laval Ångturbin384,000384,000384,000
Sv. Am. Mex.-linjen336,000336,000336,000
Vivstavarvs a.-b.1,595,0001,595,000
Sandvikens Järnv.960,000960,0001,080,000
Sv. Amer.-linjen1,440,0001,440,0001,440,000
A.-b. Separator6,080,0007,842,0008,403,000
Sv. Ostasiat, komp.960,000960,000960,000
Nord. komp.1,340,0001,340,0001,690,000
Gasackumulator98,0001,120,0001,400,000
Munksjö a.-b.600,000800,000800,000
Nord. Armatur a.-b.385,000578,000660,000
Holmens bruk2,400,0002,592,0002,764,000
Sv. Oljeslageri a.-b.300,000360,000360,000
Diamantbergborrn. a.-b.1,000,000

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 21:57:00 2016 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/odabs/0022.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free