- Project Runeberg -  Salmonsens konversationsleksikon / Anden Udgave / Bind XXVI: Supplement: A—Øyslebø /
547

(1915-1930)
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Japan (Befolkningsforhold)

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has been proofread at least once. (diff) (history)
Denna sida har korrekturlästs minst en gång. (skillnad) (historik)

1925 havde Nagoya 769000, Kioto 680000, Kobe
644000, Yokohama 406000.

Med Hensyn til
Befolkningstilvæksten er J.’s forholdsvis større end Europas;
ejendommeligt er det, at den i Europa og
Amerika nu almindelige Bevægelse for
Fødselsindskrænkning endnu ikke er naaet J., idet
Fødselshyppigheden pr. 1000 Indh. stadig er
nær ved 35, i 1928 saaledes 34,4 pro mille; men
paa den anden Side er Dødeligheden
forholdsvis stor, nemlig omkring 20—22 pro mille (19,9
i 1928). Skilsmissernes Antal har i de
senere Aar været nedadgaaende og var i 1928
kun 49119 eller 0,79 pr. 1000 Indh. Antallet
af Japanere uden for det japanske Riges
Omraade var i 1928 i alt 718000; heraf 159000 i
Kina, 142000 i U. S. A., 23000 i Kanada, 76000 i
Brasilien, 131000 paa Hawaii. Antallet af
Fremmede i J. var i 1928 kun 34000, heraf 26000
Kinesere, 2100 Englændere, 2000 Amerikanere,
1500 Russere. Af Danskere er der 105,
Svenskere 81 og Nordmænd 16.

Der fandtes 25490 Folkeskoler i 1926—27 med
217000 Lærere og Lærerinder og et Elevantal
paa 9288000. Der findes 5 Universiteter
(Tokio, Kioto, Tohoku, Kiushiu, Hokkaid) med i
alt 1762 Lærere i 1926—27 og 16639 Studerende.
H. S.

Finansvæsen.

Statens Indtægter og Udgifter fordelte sig i
1927—28 paa følgende Maade:
        Indtægter.Mill. Yen
Grundskat68
Indkomstskat215
Erhvervsskat48
Kapitalskat15
Arveafgift21
Spiritusafgifter242
Sukkerafgift79
Told140
Andre Skatter71
Stempelafgifter81
IndtægterafSkove42
-Post, Telegraf og Telefon 237
-Monopoler (Tobak, Salt, Kamfer, Jernbaner)173
Andre ordinære Indtægter53
Ekstraordinære Indtægter578
I alt Indtægter2063

        Udgifter.Mill. Yen
Kejserhuset4,5
Udenrigsministeriet16
Indenrigsministeriet48
Finansministeriet330
Hæren174
Flaaden137
Justitsministeriet32
Undervisningsministeriet119
Landbrugsministeriet27
Ministeriet for Handel og Industri4
Trafikministeriet280
Ekstraordinære Udgifter594
I alt Udgifter1766


Industri.

Produktionen af Mineraler voksede under
Krigen stærkt, men er i de senere Aar gaaet
noget tilbage, jfr. følgende Oversigt over
Antallet af beskæftigede Arbejdere og den
samlede Produktionsværdi:
Metalminer
1000
Arb.
Kulminer
1000
Arb.
Andre
Miner
1000
Arb.
Ialt
1000
Arb.
Samlet
Produktionsværdi
i Mill. Yen
19137917210261-
191816128717465662
191910134816465768
19224024912301426
19274623911296476
19284523810293


Af egentlig industrielle Virksomheder (med
mere end 5 Arbejdere) fandtes i 1926 i alt
51906, hvoraf 41514 anvendte mekanisk Kraft,
og det samlede Antal beskæftigede Arbejdere
udgjorde 1875000, hvoraf 981000 var Kvinder.
Pr. 31. Decbr 1927 er Arbejdertallet opgjort
til 1899000, heraf 976000 Kvinder. Under
Krigen steg Arbejdertallet fra 916000 i 1913
til 1777000 i 1919, men i de følgende Aar
har Antallet — trods en Stigning i Industriens
samlede Produktion paa c. 83 % siden 1919 —
holdt sig omtrent uforandret, i øvrigt i Lighed
med andre Industrilande, f. Eks. U. S. A. og
Tyskland, hvor Efterkrigstidens Rationalisering
m. v. har medført en Stagnation i Antallet af
de Personer, som forsørges af Industrien. Det
maa herved tages i Betragtning, at
sammenlignet med J.’s samlede Befolkning udgør
Antallet af Industriarbejdere kun c. 3 %, hvilket
maa siges at være forholdsvis lavt; i Danmark
er saaledes den tilsvarende Procent 6.
Bemærkelsesværdigt er det overordentlig store Antal
Kvinder, som stadig er beskæftigede ved den
japanske Industri, hvilket navnlig skyldes
Overvægten i de unge Aldersklasser; af de 275000
Arbejdere under 16 Aar var saaledes 234000
Kvinder. Ligesom i den øvrige civiliserede
Verden er der foregaaet en stærk Stigning i
Anvendelsen af elektrisk Kraft, jfr. følgende
Tal for Elektricitetsværkernes Tilslutning, hvori
ikke er medregnet saadanne store
Virksomheder, som selv producerer deres Elektricitet:
Bedrifter med elektrisk Kraft
Antalkw
19132837679964
1922151847522103
1925238383688503


De enkelte Industrigrenes Betydning
fremgaar af følgende Oversigt for 1926:
Antal
Arbejdere
Heraf
Kvinder
Tekstilindustrien998000811000
Metalindustrien1000008000
Maskinindustrien23600013000
Keramisk Industri6500013000
Kemisk Industri11100040000
Næringsmiddelindustri16700043000
Trævareindustri520005000
Grafisk Industri510008000
Forskellige Industrier9400041000


For de vigtigste Frembringelser skal
endvidere gives følgende Tal for
Produktionsværdien i 1928 (for enkelte Varers Vedkommende
1927):

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Fri Jan 21 21:42:42 2022 (aronsson) (diff) (history) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/salmonsen/2/26/0571.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free