Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Andra delen: Etymologien eller Läran om Ordens Arter, Böjning och Härledning - 7. Om Verbet - § 3. Om Konjugationerna
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
( 176 )
Imperativ.
Sing. 2 Pers. Tag!
3 Pers. Tage!
Plur. 1 Pers. Tagoin !
2 Pers. Tagen!
(Tager!)
3 Pers. Tage!
Presens:
Infinitiv.
Presens: Att taga.
Preterituin : Att hafva tagit.
Futurum: Att skola taga.
Supinum!
Supinum : Tagit.
Particip.
Tagande.
Preteritum: Hafvande tagit.
Futurum : Skolande taga.
Passivet
Indikativ. Konjunktiv.
Presens. Presens.
Sing. Jag Sing. Jag eller: Jag
Du tages Du Du tages.
Han Han Hän-
Plur. Vi tagas Plur. Vi
må tagas vi tages.
J tagens J- Jtagens.
De tagas De De tages.
Imperfekt. Imperfekt.
Sing. Jag
Du togs
Han
Sing. Jag skulle tagas, eller: Jag toges.
Du skulle tagas , Du toges.
Han skulle tagas , Han toges.
Plur. Vi togos Plur. Vi skulle tagas , Vi toges.
J togens
De togos
Perfekt.
J skulleh tagas , J togens.
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>