Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Andra delen: Etymologien eller Läran om Ordens Arter, Böjning och Härledning - 7. Om Verbet - § 3. Om Konjugationerna
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
( 177 )
Eller
Jag har tagits
Plusqvamperfekt.
Jag hade varit tagen
Eller
Jag hade tagits
Futurum.
Jag skall tagas
Imperativ.
Sing. 2 och 3 Pers. Tages !
Pers. Tagoms!
2 Pers. Tagens !
Eller
Jag må hafva tagits.
Plusqvamperfekt.
Jag skulle hafva varit tagen.
Eller
Jag skulle hafva tagits.
Futurum .
Jag skall hafva varit tagen.
Eller
Jag skall hafva tagits.
Infinitiv.
Presens : Att tagas.
Plur. Preteritum : Att hafva va-
rit tagen, el-
3 Pers. Tages! ler: Att haf-
va tagits.
Futurum : Att skola ta-
gas.
Supinum: Tagits.
Particip.
Enkelt Preteritum: Tagen, neutr. Taget, plur.
Tagne -a.
Sammans. Preterit.: Hafvande varit tagen , el-
ler: Hafvande tagits.
Futurum : Skolande tagas.
Anmärkningar vid 3:dje Konjugationen.
Anm. 1. De till 3:dje konjugationen hörande ver-
ber kunna indelas efter den förändring , som infinitiva
grundstafvelsens vokal undergår i imperfektet. Man mår-
ker följande vokalförändringar:
12
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>