- Project Runeberg -  Advokaten : juridisk rådgivare och formulärbok /
325

(1922) [MARC] Author: Ebbe Gustaf Flensburg
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Like | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Sakrätt - Om auktion å fast egendom - Om skifte eller byte av fast egendom

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

325

egendomen icke kan göras) gällande mot inropare av fast
egendom, vilken ej undertecknat köpekontraktet*. Även om
inroparen betalt bandpenning eller ställt annan säkerhet för
köpeskillingens erläggande, torde säljaren i detta fall icke kunna
uttaga skillnaden ur denna.

Om skifte eller byte av fast egendom.

Köp och skifte (byte) skiljas genom vederlaget, som vid köp
huvudsakligen utgöres av penningar. Även vid fastighetsbyte
kan visserligen en penningsumma å endera sidan vara utfäst,
men då endast såsom mellangift, icke såsom fullkomligt
vederlag. Man kan, då tvivel uppstår, huruvida skifte eller köp skall
anses föreligga, följa den grundsatsen, att, om det å endera sidan
lämnade vederlag till minst hälften består av fast egendom, ett
skifte är förhanden, samt att i motsatt fall ett köp får anses
ingånget.

Skifte av fast egendom omfattar endast hela självständiga
fastigheter** och följer i allt reglerna för köp. I olikhet mot
vid köp upprättas vid skifte endast en avhandling (vanligen
kallad by tes br ev), av vilken parterna taga var sitt exemplar.
Bytesbrevet bör vara, underskrivet av båda kontrahenterna och
bevittnas av två ojäviga personer. I övrigt hänvisas till vad
förut är sagt om köp.

Ett särskilt stadgande rörande skifte finnes i J. B. 11:4, enligt
vilket lagrum den, som genom skifte förvärvat fastighet, äger
rätt att, i händelse den sålunda tillskiftade fastigheten genom
klander frånvinnes honom, i stället återtaga den fastighet, som
han bortskiftat, såvida denna finnes i medkontralientens eller
lians arvingars Länder eller hos tredje man, som ännu ej fått
lagfart å fastigheten.

Vidare är att märka, att skifte av omyndigs, fastighet mot
annan egendom får äga rum, så snart det sker till myndlingens
nytta. Dock erfordras, att vederbörlig domstol, efter den
omyndiges närmaste anförvanters hörande, lämnat samtycke till skiftet.

Till sist må nämnas, att det är av vikt att klargöra,
huruvida skifte eller köp föreligger, särskilt när frågan är om
arvejord. Enligt J. B. 3:1, övergår nämligen naturen av arvejord
omedelbart till den fastighet, som erhållits i utbyte mot arvfallen
fastighet. Detta är av betydelse, bl. a., vid bedömande av äkta

* Dylik skyldighet åligger däremot alltid inropare å exekutiv
fastighetsauktion. (U. L. § 130.)

** Vilja fastighetsägare för att vinna förmåner för jordbruket låta vissa
ägor gå i byte mot varandra, sker dylikt ägo utbyte i enlighet med
Skiftesstadgans föreskrifter.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sun Jul 3 17:58:02 2016 (aronsson) (download) << Previous Next >>
http://runeberg.org/advokaten/0325.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free