Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Personalsuffixet -m i første Person Ental hos norske og islandske Oldtidsdigtere. Af Jón Thorkelsson
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>
Below is the raw OCR text
from the above scanned image.
Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan.
Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!
This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.
Eyvindr skáldaspillir:
F e n g u m feldar stinga
fjprct ök gält vid hjprdu
Thorkelsson: Personalsuffixet -m. 43
/á.
þann er álhimins utan
oss lendingar sendu. Hkr. 123 a 31.
Om fengum er Ental eller Flertal, er usikkert.
Entalsformen galt taler for det første, Flertalsformen oss for det sidste,
Gisli Sursson:
Hugda ek hlífar flagda
hristendr af mér kvista
(stór feingum ben) brynju
bádar hendr med vendi. Gisl. 67 4. 154 ?.
Ordfølge: Ek hugða hlífar flagða hristendr kvista af
mér báðar hendr með brynju vendi. Feingum stór ben.
Egilsson oversætter (S. 187 20): "Jeg fik store Saar".
Jeg betragter som sikkert, at feingum er Ental.
fara.
Hólmgpngubersi:
Glíkan hefr of gørvan
- Glúmr es nefndr eþa Skurna -
f pr o m til möts á morne
mann Steinare þenna. Korin. Str. 36, S. 26. Jf. Egils
s. Str. 37, S. 236.
Fprom til möts á morne "jeg gaar til Mødet imorgen".
At Möbius betragter denne Form som Flertal, ser man paa
S. 129: fQrom vér til möts å morne.
finna.
Ormr Steinþórsson:
Ek hefi ordgnótt miklu,
opt f innu m þat, minni
fram tel ek leyfd fyrir lofcta
Ijósa en ek mundi kjósa. SÉ. 1, 468 n.
Ordfølge: Ek hefi miklu minni orfrgnótt, en ek mundi
kjósa. Finnum þat opt (jeg bemærker det ofte. Egilsson:
id saepe animadvertimus). Ek tel fram J j ósa leyfð fyrir
lofåa. Ljósa er Konjektur for liósir.
f r eg n a.
Vili mer enn v§ri
at vega þic sialían
fått er fvlilla
<< prev. page << föreg. sida << >> nästa sida >> next page >>