- Project Runeberg -  Arkiv for/för nordisk filologi / Andet Bind. 1885 /
45

(1882) With: Gustav Storm, Axel Kock, Erik Brate, Sophus Bugge, Gustaf Cederschiöld, Hjalmar Falk, Finnur Jónsson, Kristian Kålund, Nils Linder, Adolf Noreen, Gustav Storm, Ludvig F. A. Wimmer, Theodor Wisén
Table of Contents / Innehåll | << Previous | Next >>
  Project Runeberg | Catalog | Recent Changes | Donate | Comments? |   

Full resolution (TIFF) - On this page / på denna sida - Oldnordiske consonantstudier (Julius Hoffory) - - II. Tillæg til s. 17. Germ. χt = oldn. t

scanned image

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Below is the raw OCR text from the above scanned image. Do you see an error? Proofread the page now!
Här nedan syns maskintolkade texten från faksimilbilden ovan. Ser du något fel? Korrekturläs sidan nu!

This page has never been proofread. / Denna sida har aldrig korrekturlästs.

45

ning iøvrigt ogsaa sandsynligt af det pronomen, som
i sædvanlig normalorthographi skrives vættki, hvilket
jeg med Wimmer opfatter som sammensat af v$tt og
gi (Fornn. forml. s. 98). Der er jo slet intet til
hinder for at betragte nom. acc. vt>tt som hvilende paa
en consonantstamme, og ligeledes lader dat. véttu
(i véttu-gi) sig forlige med en saadan opfattelse. Gen.
af cvættk£ heder sædvanlig ved indflydelse fra dat.
véttugis, men den opr. form er sikkert vffiergis (St.
h. 7831 efr. ogsaa Wimmer 1. c.), hvilket jeg
forklarer som opstaaet ved palatal omlyd af opr.
*v$far-.gi(s).* Altsaa vilde ogsaa genitiven stemme overens
med den consonantiske declination. Hvis der altsaa,
som jeg formoder, i oldn. har existeret en
consonantstamme vett, vett, maatte if. vor regel nom. acc. pL
heraf have hedet vqtr, veir.

4. I tør-stammernes flexion

indtræder forenklingen foran r i hele pluralis samt i
dat. sg., naar denne casus er = nom. acc. pl. Det
eneste forekommende tilfælde er det forhen omtalte
dottir, som i nom. acc. pl. samt (undertiden) i dat. sg,
heder détr, dat. pl. détrum, gen. dátra.

5. I <m-stammernes flexion

maatte forenklingen indtræde i gen. pl. mase.
(forsaavidt denne form ender paa -na), gen. pl. neutr. og
gen. pl. fem. Eigtignok ender got. i sidstnævnte
tilfælde paa ônö, men herfra kan oldn. -nå umuligt
ud-gaa, ti et opr. ö kan ikke i oldn. sporløst
forsvinde. Jeg holder det for sandsynligt, at urn. her
endte paa -and og finder en støtte for denne antagelse
i formen arbingano paa Tunestenen, som jeg med
Lyngby (Tidskr. f. philol. VIII, s. 194) opfatter som

* Sml. hvergi för *hvargi.

<< prev. page << föreg. sida <<     >> nästa sida >> next page >>


Project Runeberg, Sat Dec 9 02:16:23 2023 (aronsson) (download) << Previous Next >>
https://runeberg.org/anf/1885/0049.html

Valid HTML 4.0! All our files are DRM-free